S.S.S.


Sıkça Sorulan Sorular

S.S.S.Supraventriküler taşikardilerim için ilaç mı kullansam yoksa ablasyon mu yaptırsam ?

Öncelikle hangi tür aritmi için olursa olsun ritim düzenleyici ilaçlar her zaman tedavi etmekten çok sadece altta yatan ritim bozukluğunu baskılar. Başka bir deyişle hiçbir ritim düzeltici ilaç altta yatan sorunu tedavi etmez. Halbuki ablasyon tedavisi ise supraventriküler taşikadilerin neredeyse tamamını kalıcı olarak yok eder. Kişi hayatı boyunca bir daha çarpıntı yaşamaz.

Hangi özellikteki göğüs ağrıları kalbe bağlıdır ?

Göğüs ağrım kalple mi ilgili? Hemen hemen herkes zaman zaman göğüs ağrısından yakınır. Önemli olanı göğüs ağrısının nereden kaynaklandığıdır. Çoğu göğüs ağrısı göğüs kafesimizi çevreleyen kas ve iskelet dokusundan kaynaklanır. Bu ağrıların özellikleri eforla ilişkili olmayışlarıdır. Yani ağrı istirahatte de gelebilir, yürürken koşarken de gelebilir. Derin nefes alıp vermekle ya da masaj gibi uygulamalarla ağrının karakterinde değişiklikler olur. Kalbi besleyen damarlardan kaynaklanan ve dolayısıyla kalp krizinin gelişmesine yol açan ağrılar ise tamamen farklıdır. Bu ağrılar ilk zamanlarda daha çok efor yaparken ortaya çıkar. Dinlenmekle de geçer. Hastalık ilerledikçe ağrılar istirahat döneminde de gelmeye başlar. Ağrıların özelliği ise daha çok göğüste bir baskı ve yanma şeklindedir. Ağrının yeri parmakla değil daha çok avuç içiyle gösterilecek kadar bir alanı kapsar. Diğer bir özelliği ise bu ağrının genellikle sol kola (kolun iç kısmına ve elin 3-5 parmağına), boyna ve alt çeneye doğru yayılım göstermesidir. Ancak bu ağrıların özellik yönünden bireyden bireye çok farklılık gösterebileceğini unutmayalım. Bu yüzden ağrılarımız tekrarlayıcı şekilde devam ediyorsa mutlaka doktora görünmemizde fayda vardır.

Panik atak mı yoksa Ritim bozukluğuna bağlı Çarpıntı mı ?

Sadece şikayete dayalı olarak bunu ayırt etmek çoğu zaman mümkün değildir. Çoğu panik ataklarda kalpte bir çarpıntı olmaktadır. Ancak Panik atağı bulunan ya da Panik atak teşhisi ile tedavi alan her hasta mutlaka kalbe bağlı olan çarpıntılar yönünden bir kalp hastalıkları uzmanı ve elektrofizyoloğa görünmelidir. Çünkü Panik atak diye tedavi edilen hastaların yaklaşık %20 sinde aslında kalpte elektrik sisteminde sorun olduğunudan dolayı panik atak yaşanmaktadır. Dolayısıyla hasta kalpteki çarpıntılardan tedavi olduğunda panik atağı da ortadan kalkmaktadır. Böylece hasta gereksiz yere veriliyor olabilen panik atağa yönelik tedaviden de ömür boyu kurtulmaktadır.


Prof. Dr. Basri Amasyalı

Cardiology

Mobile: +90 530 081 26 62
Landline: +90 312 292 99 00
E-mail: dramasyali@yahoo.com

TOBB ETÜ Tıp Fakültesi Hastanesi
Yaşam Caddesi No:5 Söğütözü Ankara

There is no article related with this content yet.