Nabız Düşüklüğü 

Nabız Düşüklüğü Ankara

Kalp atım hızı olarak da bilinen nabız; kalbin kasılması sırasında kalp damarlarına uyguladığı kuvvet olarak da bilinir. Yani aslında nabız sayımız kalbin bir dakika içerisinde kaç defa kasıldığını ifade eder. Nabzımızı atardamarların yüzeyel seyrettiği noktalara parmağımızı koymakla anlayabiliriz. Buralar; el bilekleri, şakaklar, boynumuzun her iki yanı ve kasık gibi bölgelerdir. En sık nabız bakma yeri el bileğimizdir. Avuç içlerimiz karşıyı gösterecek şekilde elimizi çevirdiğimizde el bileklerimizin hemen dış kısmında “radial arter” dediğimiz atardamarımız vardır. Burayı parmağımızla hafif baskı uygulayarak kontrol ettiğimizde nabzımızı çok kolay bir şekilde hissedebiliriz. Sağlıklı bir insanda nabız istirahat halinde iken dakikada ortalama 60 ile 100 atım arasında olmalıdır. Nabzın bu değerden düşük olması “nabız düşüklüğü”; yüksek olması ise “yüksek nabız” yani “taşikardi” olarak adlandırılır. Peki nabız düşüklüğü nelere sebep olur? Nabız nasıl yükseltilir? Yazımızda bu sorulara yanıt vereceğiz. Ankara’da, kalp hastalıkları ve kalp hastalığı hakkında merak ettikleriniz için ise Prof. Dr. Basri Amasyalı’nın kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Normal Nabız Sayısı Kaç Olmalıdır? Normal Nabız Sayısı Kaçtır?

Sağlıklı bir yetişkin insanda nabız istirahat halinde iken dakikada ortalama 60 ile 100 atım arasında olmalıdır. Ancak şunu unutmamalıyız. Nabız düzeyi çok dinamik bir parametredir. Yani kişiden kişiye önemli farklılıklar gösterebilir. Bir kimsede tespit ettiğimiz nabız düzeyinin normal olup olmadığını yorumlarken mutlaka kişinin yaşı, cinsiyeti, fiziksel aktivite sıklığı, duygusal durumu ve kullanmış olduğu kalp ile tansiyon ilaçları olmak üzere birçok değişkenin dikkate alınması gerektiğini bilmemiz gerekir.  Örneğin 1-2 yaş grubu çocuklarda nabız, yetişkin bireylere göre daha yüksektir ve bir yaşın altındaki çocuklarda istirahat nabzı günün çoğu saat diliminde 100’ün üzerindedir ve ortalama kalp hızı 110 civarıdır. Oysaki yetişkinlerde nabız istirahat döneminde 100’ün altında olmalıdır. Kadın ve erkeklerin nabızları birbirinden farklıdır. Kadınların kalbi erkeklere göre dakikada ortalama 6-7 atım daha fazla atar. Sürekli spor yapan bireylerde kalp daha güçlü kasılır ve kalp içindeki sinir ağları kendi kendini düzene sokarak nabız düzeyini hiç spor yapmayan kimselere göre belirgin oranda düşürür. Örneğin atletlerde istirahatte nabız düzeyi dakikada 40’lara kadar inebilmektedir. Bu tamamen fizyolojiktir ve hastalık olarak görülmez. Bunun yanı sıra hayatında hiç spor yapmayan ve sağlıksız bir şekilde yaşayan insanda bu durumun tespit edilmesi çoğunlukla patolojik bir duruma işaret eder. Hiç spor yapmayan, sürekli korku içinde ve stres altında yaşayan kimselerde normalde istirahat nabız düzeyi 100’lere yakındır.

Nabız mutlaka sakin bir hâlde ölçülmeli ve kişi en az 5 dk istirahat ettikten sonra bakılmalıdır. Elde edilen nabız değeri, kişinin yaşam tarzına ve eşlik eden diğer faktörlere göre değerlendirilmelidir. Genel yetişkin popülasyonda ortalama kalp hızı dakikada 65-75 arasıdır.

Bradikardi Nedir? Nabız düşüklüğü Ne Demektir?

Genel olarak yetişkinlerde nabız sayısının 60’ın altında olmasına tıp dilinde “bradikardi” yani nabız düşüklüğü denir. Nabzın 100’ün üzerinde olmasına ise “taşikardi” yani çarpıntı denilmektedir. Ancak yukarıda bahsettiğim sebeplerden dolayı her 60’ın altında olan nabız hastalık varlığını göstermez.

Nabız Düşüklüğünün Belirtileri Nelerdir?

Nabız düşüklüğü olan bir kişide kişinin bütün organlarına yeterli miktarda kan gidemeyeceğinden organlar yeteri kadar oksijen alamaz ve organlar dinlenemez. Bu durumda hastaların hemen hemen hepsinde genel bir yorgunluk ve çabuk yorulma hali vardır. Nabız düşüklüğünün belirtilerini sıklık sırasına göre aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Baş dönmesi
 • Hâlsizlik ve yorgunluk
 • Çabuk yorulma
 • Göğüste ağrı
 • Nefes alamama
 • Bayılma: özellikle ileri aşamada olan nabız düşüklüklerinde olur.

Nabız Düşüklüğü Neden Olur?

Nabız düşüklüğünün birçok sebebi olabilir. Sıklık sırasına göre bunlar;

 • Koroner arter hastalığına bağlı gelişen sorunlar
 • Yaşlanma nedeni ile oluşan kalp uyarı ve ileti sistemi hastalıkları
 • Kalp ve tansiyon ilaçlarının yan etkileri
 • Karaciğer ve böbrek hastalıkları
 • Vücudun tuz kaybetmesi, bazı mineral eksiklikleri
 • Guatr ya da tiroid bezinin az çalışması

Nabız Yüksekliği Neden Olur?

Nabız düşüklüğü gibi nabız yüksekliği de çoğunlukla kalp ya da kalp dışı bir soruna işaret eder. Kalp aritmilerinin birçoğu ve kalp yetmezliği kalpten kaynaklanan nabız yüksekliğinin en sık sebepleridir. Kalp dışı sebeplerin de başında kansızlık, duygusal değişimler, tiroit ve guatr gibi durumlar gelmektedir.

Nabız Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Nabız düşüklüğünün tedavisinde önemli olan; nabız düşüklüğüne neden olan rahatsızlığın tespit edilmesidir. Nabız düşüklüğü şikâyeti, akla ilk olarak kalp sağlığı ile ilgili sorunları getirir. Nabız düşüklüğünün teşhisinde hasta öyküsü de oldukça önemlidir. Hastanın günlük fiziksel aktivite yoğunluğu, yaşı, cinsiyeti ve mevcut hastalıkları göz önünde bulundurularak teşhis konmalı ve tedavi bu doğrultuda planlanmalıdır. Uygun görülen vakalara da kalıcı kalp pili tedavisi düşünülmelidir.

İdeal Nabız Sayısı İçin Neler Yapmalıyız?

Nabız sayısı normalin üzerinde ya da altında olan kişiler kalp sağlığına özen göstererek nabız sayısını normal değerlerde tutabilirler. Aslında nabzı sayımız bizim ne kadar sağlıklı yaşadığımızı gösteren bir işarettir. Eğer ortalama kalp hızımız 50-65 arası ise bu aslında mükemmel bir durumdur. Ortalama nabız sayımız ne kadar 80-90’lara yakınsa o kadar sağlıksız yaşıyoruz demektir. Kalp sağlığını korumak için;

 • Kolesterolün kontrol altında tutulması
 • Sigara ve aşırı alkol tüketiminden uzak durulması
 • Beslenme düzenine dikkat etmek ve sağlıklı, doğal besinlerden oluşan beslenme alışkanlığının kazanılması
 • Kalp dostu olarak bilinen meyve ve sebzelerin, mevsiminde tüketilmesi
 • Tansiyonun kontrol altında tutulması. Özellikle yaşlı bireylerde düzenli olarak nabız ve tansiyonun ölçülmesi. Kalp sağlığının düzenli şekilde takip edilmesi
 • Düşük kalorili diyetlere öncelik verip, az tuzlu beslenmeye dikkat edilmesi
 • Yaşa ve günlük aktivitelere uygun bir egzersiz planı yapıp bu plana düzenli olarak uyulması. Kalp sağlığı için özellikle kardiyo ağırlıklı egzersizlere yer verilmesi gerekmektedir.
 • Kilo fazlalığımız varsa bundan kurtulmak ve ideal kiloda kalmaya gayret edilmesi

Nabız Nasıl Yükseltilir?

Nabzı yükseltmenin aslında tek ve kolay yolu kalp pili takılmasıdır. Kalbimizde nabız düşüklüğüne yol açan sorun geçici değilse ve bazı tedbirler ile düzeltilemiyor ise tek tedavi seçeneğimiz kalıyor, o da kalp pili takılmasıdır. Ancak her nabzı düşük hastaya kalp pili takılmaz. Her türlü tedbir alındıktan ve düzeltilebilecek sorunlar düzeltildikten sonra nabız seviyesi istenilen düzeye çıkartılamıyor ise kalp pili takılması çoğu vakada gerekmektedir.

Nabız Düşüklüğü Tedavisi Ankara

Nabız düşüklüğü tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Basri Amasyalı’nın Ankara’daki kliniğini arayabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi