Sıcak Ablasyon

Sıcak Ablasyon Ankara

Kalpte en sık görülen hastalıklardan biri “aritmi” yani ritim bozukluklarıdır. Kalpte ritim bozukluğu, birçok nedenle ortaya çıkabilir. Bu nedenlerin doğru teşhis edilmesi ise tedavinin etkili olması için oldukça önemlidir. Günümüzde, kalpteki birçok ritim bozukluğu türü ablasyon ile tedavi edilebilmektedir. Ablasyon tekniğinde kullanılan sıcak ve soğuk ablasyon uygulamaları sayesinde, kalpte ritim bozukluğuna neden olan sorunlar büyük oranda ortadan kaldırılabilmektedir. Bu nedenle ablasyon tedavisi, aritmi tedavisinde büyük avantajlar sağlamaktadır. Büyük avantajları olduğu için de ablasyon tedavisi özellikle son 20 yıldır Dünya’da ve Türkiye’de baş döndürücü bir şekilde artmıştır. Bu artışta elbete ablasyon tedavisini gün geçtikce daha etkin ve güvenli kılan teknolojik ilerlemelerin payı büyüktür. Bu yazımızda, ablasyon türlerinden biri olan “sıcak ablasyon” hakkında bilgilere yer vereceğiz. Eğer sıcak ablasyon ve ablasyon tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Prof. Dr. Basri Amasyalı’nın Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Ablasyon Nedir?

Ablasyon, kelime anlamı olarak yok etmek anlamına gelmektedir. Kalpteki ritim bozukluğu dışında diğer tip branşlarında da özellikle kanser cerrahisinde kanserli dokuyu yok etmek için de kullanılan bir girişimsel tekniktir. Kardiyoloji branşında da temel kullanım alanı kalp ritim bozukluklarının tedavisidir ve bugün için ablasyon tedavisi kalp ritim bozukluklarında en etkin tedavi yöntemlerinden biridir. Ablasyon tedavisinde temel amaç; kalbin içinde ritim bozukluğuna neden olan sorunlu odakların ya da bölgelerin ortadan kaldırılmasıdır. Bu ortadan kaldırma işleminde ya “yakma” işlemi ya da “dondurma” işlemi kullanılmaktadır. Yakma tekniği ile yapılan ablasyon işlemine “sıcak ablasyon”; dondurma yöntemi ile yapılan ablasyon işlemine ise “soğuk ablasyon” denmektedir.

Sıcak Ablasyon Nedir?

Sıcak ablasyon, ablasyon tedavisinin sıcak uygulanarak yapılan şeklidir. Sıcak ablasyon yönteminde “Radyofrekans” enerjisi kullanılır. Radyo dalgaları da denilen Radyofrekans enerji hedef bölgede 50 ila 70 derece arasında sıcaklık oluşturur. Bu sıcaklık, kapteki sorunlu noktayı ya da bölgeyi elektriksel yönden işlevsiz hale getirir.

Sıcak Ablasyon Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Sıcak ablasyonun en büyük avantajı; aritmiye neden olan sorunun tamamen ortadan kaldırılmasını sağlamasıdır. Deneyimli kişiler tarafından, doğru şekilde uygulandığı zaman başarı oranı çarpıntı tipine göre de değişmekle birlikte %70 ile %99 arasındadır. Çoğu ritim bozukluğu tipinde ablasyon başarısı tecrübeli merkezlerde neredeyse %100’dür. Ablasyon tedavisinin en büyük avantajı hastaları, ömür boyu ilaç kullanma zorunluluğundan kurtarmasıdır.

Gelelim sıcak ablasyonun soğuk ablasyon ya da “criyoablasyon dediğimiz ablasyon türüne göre avantajlarına. Sıcak ablasyonun soğuk ablasyona göre iki önemli avantajı vardır. Biri maliyetinin çoğu zaman daha düşük olması, diğer avantajı ise soğuk ablasyona göre sıcak ablasyonla ortadan kaldırılan yerin daha etkin bir şekilde işlevsiz hale getirilebilmesidir. Yani dondurma işlevine göre yakma işlevi yok etmeye çalıştığımız dokuyu daha etkili ve kesin bir şekilde öldürebilmektedir. Bu durumda yakma işleminde nüks vakaları %1-2 gibi nispeten daha düşük oranda görülmektedir.

Sıcak Ablasyon Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

Sıcak ablasyon hedef bölgede daha etkin bir öldürme işlemi yaptığından bazı istenmeyen olaylara da sebep olabilmektedir. Bunlar kalbin kendi elektrik sistemine olan zararlardır. Bu yüzden ablasyon uygulayacağımız kalp bölgesi çok önemlidir. Eğer ablasyonla yok edeceğimiz kalp noktası ya da bölgesi hassas bir nokta ve kalbin kendi elektrik sisteminin yoğun bulnduğu bölge ise yakma işlemini yaparken daha dikkatli olunması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda Criyoablasyon dediğimiz soğuk ablasyon yöntemi daha ön plana çıkabilmektedir (bakınız soğuk ablasyon bölümüne).

Sıcak Ablasyon Tedavisi Kimlere Yapılır?

Ablasyon, kalp ritim bozukluğu olan birçok hastaya uygulanabilmektedir. Hem çocuklara hem de yetişkin bireylere yapılabilen bir işlemdir. Sıcak ablasyon her yaştan hastaya yapılabilir. Önemli olan ablasyon yapılacak ritim bozukluğunun tipidir. Hangi hastada hangi tür ablasyon yapılacağına bu konuda yetişmiş uzman bir hekim karar vermelidir.

Sıcak Ablasyon Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

Sıcak ablasyon tedavisi ile birçok aritmi türü tedavi edilebilmektedir. Ablasyon tedavisinin en çok uygulandığı çarpıntı türleri;

  • Ventriküler taşikardi
  • Supraventriküler taşikardiler
  • Atriyal fibrilasyon
  • Wolfff – Parkinson – White sendromu
  • Atriyal Prematür atım (APS)
  • Ventriküler Prematür atım (VES ya da VPS)
  • Atriyal Flatter

Sıcak Ablasyon Nasıl Yapılır?

Ablasyon uygulaması, genel olarak elektrofizyolojik çalışma (EPS) ile aynı yöntemle yapılır diyebiliriz. Ancak ablasyon uygulamasında EPS’den farklı olarak ilave bir katater olan “ablasyon kateteri” kullanılır. Ablasyon uygulamasına, EPS’nin bir sonraki aşamasıdır da diyebiliriz. Çoğu vakada EPS ile aritminin nedeni netleştirildikten sonra ikinci aşama olan ablasyon uygulaması yapılır.

Sıcak ablasyon uygulaması genel ablasyon uygulaması ile aynıdır. Genellikle ablasyon işlemlerinde hastanın kasık bölgesindeki damarlar kullanılır. Ablasyon yapılacak ritim bozukluğunun tipine göre genellikle hastaya sedasyon dediğimiz uyku hali verilir. Eğer hasta işlem nedeniyle aşırı gerginlik yaşıyorsa ya da işlem uzun sürecekse, çok nadiren genel anesteziye ihtiyaç duyulabilir. İşlem sırasında, kalbe ulaşmak için “kateter” adı verilen 1-2 mm kalınlığında kablolar kullanılır. Kateterler yoluyla kalbe uyarılar verilir ve bölylece kişide var olan ritim bozukluğunun çeşidi tespit edilir. Bu esnada, sorunlu bölge tam olarak tespit edilip, sıcak uygulama yapılarak ortadan kaldırılır ve işlem sonlandırılır. Sıcak ablasyon uygulamasının süresi ise çarpıntının türüne göre değişebilir. Ancak genel olarak 1 saat içerisinde tamamlanan bir işlemdir. Çoğu hasta işlemden 24 saat sonra taburcu edilir ve hastalar günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir.

Ankara Sıcak Ablasyon Tedavisi Fiyatları

Sıcak ablasyon günümüzde en yaygın kullanılan ablasyon türüdür ve birçok ritim bozukluğunun tedavisinde etkilidir. Her hastaya sıcak ablasyon yapılabilir. Yaş sınırı yoktur. Önemli olan her hastada asıl sorunun ne olduğunu tespit etmek ve ne tür bir ritim bozukluğunun var olduğunu ortaya çıkarmaktır. Çarpıntı şikayeti olan çoğu hasta yıllarca doktor doktor dolaşır. Aslında bu hastaların çoğu ablasyonla hayatlarını alt üst eden çarpıntılarından tamamen kurtulabilmektedir. Ancak ne yazik ki bu hastaların çoğunda çarpıntıya yol açan asıl meselenin ne olduğu uzun yıllar tespit edilemez. Bu tür hastalar çarpıntı ya da ritim bozukluğu konusunda tecrübeli olan bir merkeze geldikleri takdirde çoğunda sorun detaylı bir şekilde ortaya konabilmektedir. Özellikle “EPS” dediğimiz tetkik ile hastada yıllardır var olan ritim bozukluğu tespit edilebilmektedir (bakınız EPS nedir? bölümüne). Dolayısıyla çarpıntısı olan hastada en önemli nokta doğru merkeze gitmek ve iyi bir muayeneden geçmektir. Ankara’da ablasyon ya da sıcak ablasyon tedavisi ve fiyatları hakkında bilgi almak için Prof. Dr. Basri Amasyalı’nın kliniğini arayabilir; dilediğiniz zaman randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi